Loodustunnetusest taimede ja erinevate paikade vahendusel Vapramäe loodusrajal
18. juulil kell 11.00 Õpiõu Reet Priimaniga
Eessõnaks Reet Priimanilt:
Minu kätte sattus kümnete aastate tagune infovoldik Vapramäe ääretult mitmekesise reljeefiga loodusradadest, kohtadest koos täpsemate ajalooliste kirjeldustega. Looduse õpperada rajati a. 1976 tollase TRÜ looduskaitse päeval Jaan Eilarti juhendamisel, mida tänapäeval on täiendatud. Oleme huvirühmadega teinud seal lühikesi heategevuslikke loodusretki, kuid pole põhjalikumalt käsitlenud paikkonna ja sealse ajaloo, looduse (sh. taimestiku) mõju inimese tunnetusele olla nn. sulandunud looduse rütmidesse.
Veel sattusin uurima teadusartikleid, mis tehtud viimaste kümnendite jooksul taimede varjatud omadustest, mida inimtaju esimesel pilgul ei märkagi... Olenevalt osalejate soovist planeerisin veel kaks teist marsruuti:. Elva jõe kõrge kaldapealse anomaalsetele kohtadele ja Mustjõe kalda äärsetele aladele Võrtsjärve lähistel. Kuid need jäävad ära: Elva lähiste metsades on tehtud massiliselt lageraiet – kurb vaadata taimede surnuaeda. Mis looduse kaitsest siin juttu, kui massiliselt tapetakse puid?
Kui ilmastiku või muul põhjusel ei teostu loodustunnetuslik retk Vapramäele, on huvitavaid anomaalseid paiku Elva jõe, Pulgaoja tehisjärve ümbruses, kus üle kümne aasta tagasi tegime geofüüsikalisi mõõtmisi, mille tulemused dr. Tarmo Koppel (koos kaasautoritega) avaldas trükis. Huvitav oleks mõõtmisi korrata, millised muutused on vahepeal toimunud taimestiku, elektromagnetiliste väljade osas. (Võtan kaasa mõned Tarmo koostatud küsimustikud sellest ajast).
Olenevalt ilmast, osalejate soovist saame minna minu loodusaeda, panna paika plaani, kuhu sõita. Räägin täpsemalt õpiõue temaatikast ja milleks neid üldse on vaja korraldada, milleks see hea on? Aga kui ilm ilus, võib veste teha Kerikmäel, kus kunagi oli Eesti üks esimesi ja teada olevalt kõige väiksemaid linnuseid.
Võtan manu Vapramäe aastate taguse infovoldiku, loeme koos loodusraja punktide ajalugu täpsemalt... esmalt aga hindame radu ja peatuspunkte tunnetuslikult: igaüks oma moodi. Rajal vestame teadusuudiseid, taimedest, nende omadustest ja sellest, kas taimedel on ka tunnetus vastavalt nende bioloogilisele maatriksile. Peatume raja erinevates punktides: mida me tunneme? Kas sellised loodusrajad võivad olla ka tervendava toimega nii füüsiliselt kui psüühiliselt? Vahetame arvamusi.
Koguneme vahemikus kell 11.00 Elva raudteejaamas
Kodune töö enne õpiõue: https://helisevsonum.ee/teadusuudised/kas-taimede-intelligentsus-on-ulme